نشست دبیر شورایعالی مناطق آزاد با فعالین اقتصادی ارس برگزار شد دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نشستی که با حضور فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این سازمان برگزار شد، مسائل و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران را بررسی کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل […]

نشست دبیر شورایعالی مناطق آزاد با فعالین اقتصادی ارس برگزار شد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نشستی که با حضور فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این سازمان برگزار شد، مسائل و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، حمیدرضا مومنی در این نشست گفت: از زمان حضور در دبیرخانه سعی در حل مشکلات فعالان اقتصادی داشته ایم و در طول این مدت ۱۸۲ مشکل در حوزه های مختلف در مناطق آزاد کشور احصا شده که تمامی این مواردبجز دو‌مورد مالیات بر ارزش افزوده و قاعده ۲ ماده الف که مربوط به سطح کلان و تصمیم گیری سایر دستگاه‌ها است، مرتفع شده است.

وی در خصوص رفع مشکلات فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس اظهار داشت: برخی از مشکلات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی اصناف ارس نیازمند پیگیری در سطح وزیران، گمرک و دستگاه‌های مرکزی کشور و اصلاح قوانین و مقررات است تا با انجام اقدامات لازم، موجبات تسهیل در کارها و فعالیت‌های تجار فراهم شود.

مومنی ضمن تقدیر از فعالان اقتصادی بیان کرد: هنر شما این است که در این شرایط سخت و خاص اقتصادی و در کنار تمامی مشکلات توانسته اید راه را ادامه دهید و علاوه بر تامین نیاز کشور و ایجاد فرصت های اشتغال و سرمایه گذاری در زمینه صادرات نیز عملکرد قابل تقدیری داشته اید.

وی با تاکید بر اینکه برخی از مسائل و مشکلات پیش آمده ناشی از عدم درک درست از قانون است افزود: در خصوص قاعده ۲ ماده الف که موضوع آن رعایت نسبت سی به هفتاد شرکت های وارد کننده برخی قطعات برای مونتاژ لوازم خانگی است مذاکراتی انجام شده است و ظرف یک هفته آینده تکلیف آن مشخص می شود.

مومنی همچنین در مورد مالیات بر ارزش افزوده نیز تصریح کرد: ما پیشنهاداتمان را ارائه کرده ایم ولی تغییر آن نیازمند سپری شدن شش ماه از زمان تصویب آن می باشد لذا از ابتدای مهرماه پیگیری خواهیم کرد تا ضمن اینکه ظرف یک ماه به نتیجه برسانیم، پرداخت های این ۶ ماه نیز تعیین تکلیف شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور ضمن دعوت از فعالان اقتصادی جهت همراهی در تصحیح قانون مناطق آزاد گفت: اگر می خواهیم تصمیم گیری و تصمیم سازی ها درست باشد این نیازمند ایجاد اصلاحاتی در قوانین مناطق آزاد است از اینرو از تمامی فعالان اقتصادی مناطق آزاد بخصوص فعالان اقتصادی ارس که در حوزه تجارت و تولید نکته نظرات خیلی خوبی دارند درخواست می کنیم در اعلام این ضعف ها و مغایرت ها کمک کنند تا قوانین مورد نظر اصلاح شود.

حمیدرضا مومنی در پایان خاطرنشان کرد: در طول هشت سال گذشته در منطقه آزاد ارس اقدامات ارزشمندی انجام یافته و توانسته است در تمامی آیتم های مدنظر عملکرد شاخص و موفقی داشته باشد .همچنین در بررسی هایی که انجام گرفته است در بین ۲۶دستگاه اجرایی شرکت کننده در آیین افتتاح پروژه های کشور توسط رئیس جمهور ، منطقه آزاد ارس به لحاظ تعداد پروژه های به بهره برداری رسیده عملکرد قابل قبولی را در بین مناطق آزاد کشور داشته است.

در این جلسه همچنین برخی از فعالان اقتصادی، مسائل و دغدغه‌های خود در خصوص برخی مشکلات از جمله رفع تعهدات ارزی شرکت ها، قاعده ۲ ماده الف، کوتاه مدت بودن اعتبار پروانه های صادره از سوی سازمان، بحث حمایت از تولید و اشتغال، تسهیل در واگذاری های سرمایه گذاران خارجی را مطرح و خواستار حل آنها شدند.

گفتنی است حمیدرضا مومنی در چهارمین سفر خود به منطقه آزاد ارس از چند پروژه سرمایه گذاری بازدید کرد. در این بازدیدها، محسن نریمان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس وی را همراهی کرد.

پایگاه خبری تحلیلی ارس نیوز

  • نویسنده : رضا برزگری
  • منبع خبر : ارس نیوز